آخرین نظرات


بهترین فیلم های دهه 60 میلادی انتخاب شدند

فیلم «بوچ كسیدی و ساندنس كید» عنوان بهترین فیلم دهه 60 سینمای جهان را به‌دست آورد.

نشریه سینمایی "اسكرین" روز گذشته در گزارشی فهرست 10 فیلم برتر سینمای جهان در دهه 60 میلادی را معرفی كرد كه فیلم «بوچ كسیدی و ساندنس كید» در رتبه اول قرار دارد.

این فیلم محصول 1969 به كارگردانی «جورج روی هیل» با نقش‌آفرینی «رابرت ردفورد» و «پل نیومن» برنده چهار جایزه اسكار و هشت جایزه بافتا است. داستان فیلم درباره دو دزد و راهزن است که به قطارها دستبرد می‌زنند و پس از تعقیب شدید آنها برای فرار از دست قانون به‌همراه نامزد یکی از آنها به بولیوی می‌روند. پس از مدتی فعالیت‌های خلاف در آنجا به دست سربازها گیر افتاده و کشته می‌شوند.

در رتبه دوم این فهرست، فیلم «لورنس عربستان» دیده می‌شود. این فیلم محصول 1962 به كارگردانی «دیوید لین» با كسب هفت جایزه اسكار از ركوردداران این عرصه محسوب می‌شود. این فیلم همچنین موفق به كسب چهار جایزه بافتا و چهار جایزه گلدن گلوب شد.

«لورنس عربستان» فیلمی حماسی براساس زندگی «توماس ادوارد لورنس» است كه به تهیه‌کنندگی «سام اشپیگل» و براساس فیلم‌نامه‌ای از «رابرت بولت» و نقش‌آفرینی «عمر شریف»، «آنتونی كویین» و «پیتر اوتول» در نقش لورنس ساخته شده است. فیلم به تجربه‌های لورنس در عربستان در زمان جنگ جهانی اول می‌پردازد.

فیلم «فارغ‌التحصیل» ساخته «مایك نیكولز» محصول 1967 با بازی «داستین هافمن» در رتبه سوم قرار دارد. این فیلم كه در هفت بخش نامزد جایزه اسكار بود و جایزه اسكار بهترین كارگردانی را گرفت، در جوایز بافتا انگلیس موفق به دریافت پنج جایزه شد و در جوایز گلدن گلوب چهار جایزه گرفت.
فیلم «دوازده مرد خبیث» محصول 1967 به كارگردانی «رابرت آلدریچ» به‌عنوان چهارمین فیلم برتر دهه 60 سینمای جهان معرفی شده است. این فیلم با نقش‌آفرینی «چارلز برونسون» برنه جایزه اسكار بهترین جلوه‌های ویژه است.

فیلم «دكتر استرنج‌ لاو» ساخته معروف «استنلی كوبریك» محصول 1964 در مكان پنجم این فهرست قرار دارد. این فیلم با عنوان فرعی «چگونه یاد گرفتم از بمب اتم نترسم و به آن عشق بورزم» داستان ژنرال "جک د. ریپر"، یکی از فرماندهان نیروی هوایی آمریکا است كه از ترس حمله احتمالی روس‌ها دچار جنون می‌شود و بمب‌افکن‌های "ب 52" تحت فرماندهی خود را برای حمله اتمی به سمت شوروی می‌فرستد.

فیلم «اشك‌ها و لبخندها» محصول 1965 به كارگردانی «رابرت وایز» نیز در این فهرست دیده می‌شود. این فیلم در سال نمایش خود موفق شد رکورد فروش تاریخ سینما را تا زمان خودش بشکند و نامزد 10 جایزه اسکار شود و پنج جایزه اسکار را به‌دست آورد. داستان فیلم درباره راهبه‌ای به‌نام ماریا است که به دلیل عشق شدید به موسیقی و طبیعت که با محیط صومعه هم‌خوانی ندارد، به‌عنوان معلم هفت فرزند ناخدا "فون تراپ" به کاخ اشرافی او فرستاده می‌شود؛ ناخدا به سفر می‌رود و ماریا بچه‌ها را با موسیقی آشنا می‌کند و پس از بازگشت طی ماجراهایی بالاخره آن دو با هم ازدواج می‌کنند.»

فیلم «كشتن مرغ مقلد» ساخته «روبرت مولیگان» محصول 1962 در رتبه هفتم قرار گرفته است. این فیلم با نقش‌آفرینی «گری گوری پك» برنده سه جایزه اسكار است كه در جشنواره كن موفق به دریافت جایزه "گری كوپر" شد و در جوایز گلدن گلوب عنوان بهترین فیلم را كسب كرد. این فیلم كه براساس رمانی به‌همین نام از «هارپر لی» ساخته شده، ازسوی انجمن فیلم آمریکا به‌عنوان دومین فیلم تأثیرگذار تاریخ سینما انتخاب شده‌ است.

فیلم «حدس بزن چه كسی برای شام می‌آید» محصول 1967 به كارگردانی «استنلی كرامر» نیز در مكان هشتم فیلم‌های برتر دهه 60 سینمای جهان معرفی شده است.

------------------------

منبع : ایسنا

 

نوشتن دیدگاه

جهت انتشار نظرات خود در نقد فارسی بدون نیاز به پر کدن فیلد های اجباری و وارد کردن کد امنیتی، لطفا ابتدا ثبت نام و سپس با نام کاربری خود وارد شوید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید