ورود به سایت • صفحه:
 • 1

موضوع: معرفی کتاب های تازه منتشر شده

معرفی کتاب های تازه منتشر شده 08 آوریل 2013 17:22 #73349

 • marshal
 • marshal's Avatar
 • آفلاين
 • مدیر اسبق
 • Love Tars...Love....
 • ارسال ها: 1254
 • تشکرهای دریافت شده: 3626
آشنایی با سقراط
پیشگوی معبد دلفی او را داناترین مرد آتن خوانده بود اما خودش تا آخر عمر اصرار داشت که هیچ نمی داند اما حرف پیشگو را هم رد نکرد چرا که معتقد بود علت دانایی او نسبت به دیگران اینست که او لااقل یک چیز را می داند آنهم اینکه هیچ نمی داند!
مردی با اندام دوکی شکل و سر بی مو و شانه های پرمو و دماغ بزرگ که صبح تا شب در کوچه های آتن راه می رفت و بحث های فلسفی می کرد و بعضی شبها هم به مجالس بزم دعوت می شد و تا صبح به بحث و جدل می پرداخت و با قدرت استدلال و توان پرسشگری مدعیان را به چالش می کشید چه فکر می کرد که دنیا را قرنها تحت تاثیر تفکرات خود قرار دهد؟ سقراط روزی که شوکران را سر کشید دنیای فلسفه را از خودش سرشار و خودش را از دنیای فلسفه تهی کرد!
«آشنایی با سقراط» کتابی مختصر است از پل استراترن که در مورد زندگی و آثار سقراط فیلسوف شهیر یونانی نگاشته شده است.
.
ــــــــــــــــــــــــــــ حاشیه ای بر متن:ــــــــــــــــــــــــــــ
- این کتاب از مجموعه کتابهای آشنایی با فیلسوفان است که توسط نشر مرکز منتشر می شود.
- وقتی سقراط را به بهانه کفر گویی و انحراف جوانان به اعدام محکوم می کنند، همسرش به این موضوع اعتراض می کند و با لحنی شکایت آمیز خطاب به او می گوید:«اما آخر تو بیگناهی!» و سقراط به شیوه خاص خودش پاسح می دهد:« آیا ترجیح می دادی که گناهکار می بودم؟!»
- در پایان کتاب گفته های منسوب به سقراط، تقویم زندگی و عصر وی نیز آمده است.
- جمله ای از کتاب:« همه ما در معرض خطا و اشتباه قرار داریم حتی اگر فلاسفه بزرگی باشیم. چیزی که هست غالبا انتظار نداریم اشتباهاتمان حدود ۲۰۰۰ سال ادامه یابند!»

ــــــــــــــــــــــــــــ مشخصات اثر:ــــــــــــــــــــــــــــ
نام کتاب: آشنایی با سقراط
نویسنده: پل استراترن
مترجم: علی جوادزاده
ناشر: نشر مرکز
تعداد صفحات:۷۱ صفحه
کز شدم کنــــج اطاقــــم وسط ِ کمرویــی
«نیچه» خواندم وسط ِ خانه ی دانشجویی
مدير دسترسي عمومي براي نوشتن را غيرفعال كرده.
كاربر(ان) زير تشكر كردند: parka, mf29

باسخ‌به: معرفی کتاب های تازه منتشر شده 08 آوریل 2013 17:23 #73350

 • marshal
 • marshal's Avatar
 • آفلاين
 • مدیر اسبق
 • Love Tars...Love....
 • ارسال ها: 1254
 • تشکرهای دریافت شده: 3626
ایران بین دو انقلاب

تاریخ ایران از سالهای مشروطه به این طرف سیری متمایز از هزاره های پیش از آن را در بر می گیرد. روشنفکران دینی پا به عرصه وجود می گذارند، روحانیون در امور سیاسی وارد می شوند و دولتهای بیگانه هم که از دوره قاجار ایران را محل تاخت و تاز خود قرار داده اند در این دوره رقابت نفس گیر تری را دنبال می کنند. ایران بین دو انقلاب گزارش کاملی از فضای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایران است. ظهور گرایشات کمونیستی در قالب حزب توده، سلطنت طلبان حامی شاه، طیف روشن فکران منتقد، روحانیون ذی نفوذ در بین مردم ، روی کار آمدن دولتهای مختلف با حمایت طیف های مختلف، وضعیت اقتصادی مردم، مشکلات اجتماعی توده ها و مبارزات سیاسی گروه ها همه و همه خواندن سیر تحولات این دوره تاریخی را جذاب تر می کند. یرواند آبراهامیان استاد دانشگاههای پرینستون و آکسفورد و نویسنده ایرانی الاصل در ابتدا قصد نوشتن رساله ای در مورد حزب توده ایران را داشته است اما بعدها چنان موضوعات را تنیده در هم می بیند که تصمیم می گیرد سیر تحولات انقلاب مشروطه تا انقلاب اسلامی را به نگارش در آورد. کتابی مستند با ارجاعات و منابع فراوان که وزن اثر را بیشتر می کند، گرچه نقدهایی را بر این اثر وارد می دانند اما بدون شک ایران بین دو انقلاب یکی از مستندترین، کامل ترین و منصفانه ترین کتابهایی است که تا کنون در مورد تاریخ معاصر ایران به نگارش در آمده است.

ــــــــــــــــــــــــــــــــ حاشیه ای بر متن: ــــــــــــــــــــــــــــــــ
- یکی از نکات جالب این اثر زیاد بودن منابع و رفرنس های اثر است که مترجمان را نیز در مواردی به دردسر انداخته است.
- این اثر اولین بار در سال۱۹۸۲ در آمریکا و توسط انتشارات پرینستون منتشر شد.
- آبراهامیان به طور تفصیلی به احزاب ایرانی و طیف های روشنفکری ایران می پردازد اما در مورد نقش روحانیون و تاثیر پذیری مردم از این قشر به نظر می رسد آنچنان که باید حق مطلب را ادا نمی کند.
- یرواند آبراهامیان به سال ۱۳۲۰شمسی در تهران متولد شد. وی تا سال ۱۳۳۰ در این شهر به تحصیل پرداخت و سپس در۱۰ سالگی برای ادامه تحصیل راهی انگلستان شد. آبراهامیان در سال ۱۳۴۲ از دانشگاه آکسفورد درجه کارشناسی ارشد گرفت و در سال ۱۳۴۸ موفق به اخذ مدرک دکتری از دانشگاه کلمبیا گردید. وی سپس مشغول تدریس تاریخ ایران در دانشگاه‌های پرینستون و آکسفورد شد و هم‌اکنون نیز استاد تاریخ عمومی، به ویژه تاریخ اروپای جدید و جهان سوم، در کالج باروک دانشگاه نیویورک است.
- غیر از نشر مرکز، نشر نی نیز این اثر را با ترجمه احمد گل محمدی و محمد ابراهیم فتاحی منتشر کرده است که تا کنون در هر دو انتشارات این اثر به چاپ یازدهم رسیده است!
- علی رغم اینکه این اثر مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است اما نقدهای زیادی هم بر این کتاب نوشته شده است.
ــــــــــــــــــــــــــــــــ مشخصات اثر: ــــــــــــــــــــــــــــــــ
- نام کتاب: ایران بین دو انقلاب
- نویسنده: یرواند ابراهامیان
- مترجم: کاظم فیروزمند، حسن شمس آوری،محسن مدیر شانه چی
- ناشر: نشر مرکز
- تعداد صفحات: ۵۹۸ صفحه
کز شدم کنــــج اطاقــــم وسط ِ کمرویــی
«نیچه» خواندم وسط ِ خانه ی دانشجویی
مدير دسترسي عمومي براي نوشتن را غيرفعال كرده.
كاربر(ان) زير تشكر كردند: darkknightfan, SHAWSHANK, parka, mf29

باسخ‌به: معرفی کتاب های تازه منتشر شده 08 آوریل 2013 17:25 #73351

 • marshal
 • marshal's Avatar
 • آفلاين
 • مدیر اسبق
 • Love Tars...Love....
 • ارسال ها: 1254
 • تشکرهای دریافت شده: 3626
و نیچه گریه کرد


http://www.ketabkhar.ir/wp-content/uploads/niche1.bmp


فردریش نیچه فیلسوف مغرور، خودخواه و اگزیستانسیالیستی که فلسفه نهیلیسم را برای اولین بار در دنیا مطرح کرد، آنقدر شخصیتی قابل اعتنا داشته است که بسیاری حاضر باشند در رد و قبول آثار و سخنان او کتاب‌ها و مقالات بسیاری بنویسند. آن‌قدر جالب که حتی یک روانشناس برای اثبات نظریات و دروس خود حاضر باشد از شخصیت جالب او یک کتاب بر اساس زندگی او به دست نگارش بسپارد.
داستان “و نیچه گریست” داستان زندگی عشقی فردریک نیچه است که دلبسته زن زیبایی به نام “لو سالومه” شده است. رد تقاضای ازدواج نیچه توسط او که از قضا به مشابهت نیچه شخصیت مغروری دارد، شاید روند زندگی این فیلسوف را کاملاً تغییر داده باشد. نویسنده کتاب با بررسی بسیار جالب و نفس‌گیر بحث‌ها و مذاکرات دکتر برویر(معالج نیچه) و نیچه صحنه‌های نفس‌گیر و زیبای بسیاری در طول کتاب فراهم می آورد. مباحثی که خواننده را در لحظات متعدد به بحث‌های فلسفی محض و روانشناختی محض می‌کشاند. داستانی که روند پیدایش علم روانکاوی را بیان می‌دارد. داستانی که ممزوج است از روانکاوی و فلسفه. امتزاجی که حتی شاید در انتها این مفهوم را برای خواننده تداعی کند که “روانکاوی فلسفه بر‌نمی‌تابد” بلکه نیازمند عمل است!


ــــــــــــــــــــــــــــــــ حاشیه‌ای بر متن ــــــــــــــــــــــــــــــــ
- دکتر اروین یالوم نویسنده این کتاب استاد روانشناسی دانشگاه استفورد است. وی برای فهم بهتر علم روانکاوی به شاگردان خود این کتاب زیبا را به زینت طبع آراسته است.
- او جایزه انجمن روانپزشکی آمریکا را در سال ۲۰۰۲ دریافت کرد، اما بیشتر به عنوان نویسنده رمان‌های روانشناختی، به ویژه رمان و نیچه گریست شهرت یافته است.
- و نیچه گریست مدال طلای باشگاه مشترک المنافع کالیفرنیا را برای بهترین رمان ۱۹۹۳ به دست آورده است.این کتاب جز پرخواننده‌ترین و محبوب‌ترین کتاب‌های سال‌های اخیر ایران و جهان است.
- فیلمی به همین نام(When Nietzsche Wept ) به کارگردانی پینکاس پِری در سال ۲۰۰۷ ساخته شده است. اگر چه فیلم ساخته پری، قدرت رمان یالوم را ندارد اما با این همه با اقبال بسیار زیادی در سطح دنیا روبرو شده است.
- رمان «و نیچه گریست» نوشته‌ی اروین یالوم نخست در مهرماه ۸۱ با ترجمه‌ی مهشید میرمعزی با نام «و نیچه گریه کرد» از متن آلمانی توسط نشرنی روانه بازار شد و حدود یک سال بعد انتشارات کاروان آن را با ترجمه سپیده حبیب از متن انگلیسی با نام «وقتی نیچه گریست» منتشر ساخت.
- قسمتی از کتاب: “… این پسر سالخورده به جایی رسیده است که دیگر قادر نیست هدفش را ببیند. مقصود زندگی‌اش، مقصد من، اهدافم، پاداش‌هایی که مرا در زندگی به پیش رانده‌اند، اکنون بیهوده و عبث جلوه می‌کنند… “
.
ــــــــــــــــــــــــــــــــ مشخصات اثرــــــــــــــــــــــــــــــــ
نام کتاب: و نیچه گریه کرد
نویسنده: اروین یالوم
مترجم: مهشید میرمعزی
ناشر: نشرنی
تعداد صفحات: ۴۵۶ صفحه‌
کز شدم کنــــج اطاقــــم وسط ِ کمرویــی
«نیچه» خواندم وسط ِ خانه ی دانشجویی
مدير دسترسي عمومي براي نوشتن را غيرفعال كرده.
كاربر(ان) زير تشكر كردند: parka, mf29

باسخ‌به: معرفی کتاب های تازه منتشر شده 08 آوریل 2013 17:26 #73352

 • marshal
 • marshal's Avatar
 • آفلاين
 • مدیر اسبق
 • Love Tars...Love....
 • ارسال ها: 1254
 • تشکرهای دریافت شده: 3626
تاریخ بلوک شرق
حکومت تزار نیکلای دوم که به زوال رسید، لنین را با قطار به روسیه فرستادند. تروتسکی هم خودش را رساند تا بلشویک ها و منشویک ها که هر دو به دنبال آرمان کمونیستی بودند قدرت را بدست بگیرند. اما قدرت را بدست گرفتن همانا و هفتاد و اندی سال بعد و فروپاشی این آرمان همانا! سالها تلاش کمونیستی گرچه عاقبتی نیافت ولی دنیا را بیش از هفـت دهه متاثر از خود کرد. کشورها اروپای شرقی یکی پس از دیگری به این اتحاد می پیوستند، آرمان کمونستی تا آمریکای جنوبی و خاور دور هم کشیده شد. سالهای سال دنیا شاهد رقابت دو ابر قدرت شرق و غرب بود. هیچ کدام از ناظرین خارجی فکر نمی کردند که اتحاد جماهیر شوروی به آسانی کارش به فروپاشی بکشد اما این آرمان در تمام این سالها داشت از درون می پوسید، و نهایتا؛ شد آنچه شد!
تاریخ بلوک شرق کتابی است از دیوید پیتروزا که به شرح تشکیل و انحلال بلوک شرق می پردازد.

.
ــــــــــــــــــــــــــــ حاشیه ای بر متن:ــــــــــــــــــــــــــــ
- این کتاب سی و هفتمین کتاب از مجموعه تاریخ جهان چاپ انتشارات ققنوس است.
- نقبی به اوضاع اقتصادی جماهیر شوروی یکی از قسمتهای جالب این کتاب است.
- در این کتاب به ماجرای عبور هواپیمای تک موتوره اجاره ای از سیستم ضد هوایی شوروی و فرود در میدان سرخ مسکو توسط یک جوان ۱۹ ساله نیز اشاره می شود.
- جمله ای از کتاب:” آنها وانمود می کنند که به ما حقوق می دهند، ما هم وانمود می کنیم که کار می کنیم!”

ــــــــــــــــــــــــــــ مشخصات اثر: ــــــــــــــــــــــــــــ
نام کتاب: تاریخ بلوک شرق
نویسنده: دیوید پیتروزا
ترجمه: مهدی حقیقت خواه
ناشر: انتشارات ققنوس
تعداد صفحات: ۱۶۷ صفحه
کز شدم کنــــج اطاقــــم وسط ِ کمرویــی
«نیچه» خواندم وسط ِ خانه ی دانشجویی
آخرين ويرايش: 08 آوریل 2013 17:26 توسط marshal.
مدير دسترسي عمومي براي نوشتن را غيرفعال كرده.
كاربر(ان) زير تشكر كردند: darkknightfan, soheil1900, parka, mf29

باسخ‌به: معرفی کتاب های تازه منتشر شده 14 آوریل 2013 11:57 #74702

 • marshal
 • marshal's Avatar
 • آفلاين
 • مدیر اسبق
 • Love Tars...Love....
 • ارسال ها: 1254
 • تشکرهای دریافت شده: 3626
مردگان باغ سبز


با ظهور انقلاب پرولتاریایی-انقلابی “کمونیسم” در شوروی، نه تنها در آن کشور که در تمام دنیا اتفاقات، کشتارها، انقلاب‌ها و… صورت گرفت. از این رهگذر کشورهایی که در مجاورت این اتحادیه قرار داشتند بیشترین اثر را پذیرفتند، شاید به جهت قرابت جغرافیایی و شاید هم به دلیل نزدیکی گفتمان بین ملت‌های همجوار.
در ایران قبل از انقلاب نیز در شهرهای مختلف کشور این جنبش که غالبا نیز از طبقه ضعیف جامعه سر بر می‌آورد بسیار فعال شد. شورش‌ها، انقلاب‌ها، کودتاها و… همه اتفاقاتی بود که در برهه‌ای از تاریخ ایران از آبشخور این انقلاب تغذیه شد و ده‌ها هزار نفر را به کام مرگ کشاند.
در تبریز نیز این اتفاق به دست پیشه‌وری و اعوان و انصار او با عنوان “حزب دموکرات(دمقرات)” صورت پذیرفت. شورشی که منجر به تسخیر شهر تبریز توسط این جنبش شد و در مقابل آن حکومت قاجار را به مقابله فراخواند و در نتیجه…
مردگان باغ سبز داستان خانواده‌ای است جداشده در رهگذر این اتفاق تلخ. خانواده‌ای که می‌توانست بسیار سرخوش و پیروز و آینده‌دار باشد، اما در این مسیر مانند یک پیراهن تکه شده، از هم جدا افتاد و هر کس را به سویی گسیل داشت. داستانی که تلخ است و آموزنده برای انها که اهل تفکر باشند…
…و داستان “همین بود که بود!”…


ــــــــــــــــــــــــ حاشیه ای بر متن:ـــــــــــــــــــــــــ

- این اثر از دید آنهایی که اثر را خوانده‌اند قوی‌ترین اثر محمدرضا بایرامی است.کتابی در سطح ملی و با دیدگاهی از ایران اصیل.
- رضا امیرخانی در لیست کتاب‌های برتر خود این اثر را برترین رمان سال‌های اخیر دانسته است.
- محمدرضا بایرامی داستان این رمان را از خاطره‌ای دور که از مادرش شنیده است روایت کرده است. خاطره‌ای که بعد ها تبدیل به داستان کوتاهی به نام “به دنبال صدای او” شده و در نهایت این رمان از کار درآمده است.
- با توجه به اتفاقاتی که در انتخابات سال ۸۸ روی داد، کتاب مردگان باغ سبز در مهر ماه ۸۹ به دلایل خاص توقیف شد! اتفاقی که با واکنش بسیار اهالی ادبیات روبرو شد! هرچند با رسیدن این اثر به چاپهای بعد، ظاهرا این اثر بدون سر و صدا از توقیف در آمد!


ـــــــــــــــــــــــــ جملاتی از کتاب ـــــــــــــــــــــــــ

- “…می‌زد زیر خنده چرا که یادش می‌افتاد قطعله‌ای بیش نیست. و قطعله یعنی کسی که فرقه‌ای بوده و فرقه‌ای یعنی کسی که دموکرات بوده و دموکرات یعنی کسی که کمونیست بوده و کمونیست یعنی کسی که می گوید خدا نیست…من کی‌ام؟ کاش می‌دانستم” ص ۳۸۷

ـــــــــــــــــــــــــ مشخصات اثر:ـــــــــــــــــــــــــ

نام کتاب: مردگان باغ سبز
نویسنده: محمدرضا بایرامی
ناشر: سوره مهر
تعداد صفحات: ۳۹۴ صفحه
کز شدم کنــــج اطاقــــم وسط ِ کمرویــی
«نیچه» خواندم وسط ِ خانه ی دانشجویی
مدير دسترسي عمومي براي نوشتن را غيرفعال كرده.
كاربر(ان) زير تشكر كردند: parka, mf29
 • صفحه:
 • 1
Time to create page: 0.255 seconds